Business Intelligence
Dzięki Business Intelligence możesz nie tylko gromadzić i przetwarzać dane dotyczące swojej firmy, ale wykorzystać je do wprowadzania nowych rozwiązań albo prognozowania przyszłych wyników. Dowiedz się więcej o analityce biznesowej i jej zastosowaniu, bo to naprawdę się opłaca!
W 2018 roku rynek aplikacji Business Intelligence i analizy osiągnął aż 13,9 miliardów USD, a szacuje się, że ta kwota wzrośnie do 16,5 miliardów już w 2023 roku. BI ma ogromny potencjał, a zagadnienie to jest z roku na rok coraz częściej omawianie. Dlaczego? Bo analiza danych w firmie pozwala nie tylko odpowiadać na potrzeby klientów oferując im coraz lepsze produkty i usługi, ale także… te potrzeby wyprzedzać, a nawet i generować.
Spis treści:
- Business Intelligence — czym może być analityka biznesowa w firmie?
- Business Intelligence i ERP
- Czym jest SAP?
- Jak działa Oracle Business Intelligence?
- Zastosowania i przykłady BI
Business Intelligence — czym może być analityka biznesowa w firmie?
Trudno wyobrazić sobie firmę, która skutecznie się rozwija bez korzystania z narzędzi analitycznych. Są one niezbędne, by sprawdzać efekty kampanii marketingowych, zainteresowanie produktami i zachowania klientów. Dziś podstawowe narzędzia analityczne to zdecydowanie za mało, by utrzymać konkurencyjność firmy na rynku. Potrzeba czegoś więcej! Najlepiej zaawansowanych danych z większej ilości źródeł. Rozwiązaniem stają się systemy BI, które zapewniają dostęp do pełniejszej wersji danych. Takie dane są odpowiednio segregowane, hierarchizowane, porządkowane, a także przygotowane do zaprezentowania.
Analityka biznesowa zajmuje się analizą danych, które później z powodzeniem można wykorzystać w firmie. Dzięki temu z początku oderwane od siebie zbiory danych mogą pokazać nowe zależności albo być przyszłą prognozą działań firmy. Za sprawą eksploracji danych są wyszukiwane regularności w zbiorach, a potem zostają one przetworzone w konkretną informację. W tym celu wykorzystywane są strategie i technologie, dlatego cały ten proces obejmuje cztery podstawowe etapy: opisywanie tego, co aktualnie dzieje się w biznesie, weryfikowanie hipotez o firmie, prognozy, co może się wydarzyć w przyszłości oraz usprawnienia, które można wprowadzić, by szybciej i skuteczniej rozwijać biznes.
Podstawowe zadanie BI to ułatwianie podejmowania decyzji w firmie, dzięki pogłębionym analizom, ale także optymalizacja wszystkich procesów. Pośrednio Business Intelligence wpływa także na sprawniejsze zarządzanie firmą, optymalizację budżetu, śledzenie trendów, analizowanie zachowań konsumentów, lepszą ocenę efektywności pracowników, przyspieszenie firmowych procesów, a nawet zmniejszenie kosztów.
Business Intelligence i ERP
ERP, czyli enterprise resource planning to oprogramowanie, które jest używane przez przedsiębiorstwo do zarządzania swoją działalnością. Obejmuje ono księgowość, zaopatrzenie, zarządzanie projektami, zapewnienie łańcucha dostaw, a także zarządzanie wydajnością przedsiębiorstwa. Dzięki temu możliwy jest przepływ danych pomiędzy tymi procesami, a co za tym idzie ERP zbiera dane transakcyjne firmy i odpowiednio porządkuje w repozytorium danych – co sprawia, że są one prawidłowe i kompletne.
Korzystanie z systemów ERP to aktualnie konieczność. Bez nich trudno optymalizować działania w firmie i podejmować dobre decyzje na bazie niezbędnych danych. Dlaczego? Bo ERP ma wpływ na to, co najważniejsze w Twoim biznesie. Dzięki niemu dowiadujesz się w czasie rzeczywistym o tym, co się dzieje w firmie. To jednak nie wszystko. Za sprawą jednolitej struktury dochodzi także do ujednolicenia procesów biznesowych oraz poprawy efektywności. ERP niesie ze sobą niższe koszty zarządzania, ze względu na jednolity i zintegrowany system oraz niższe koszty operacyjne – wszelkie procesy biznesowe zostały znacznie uproszczone.
ERP w chmurze
Nowoczesnym sposobem korzystania z ERP jest zdecydowanie się na oprogramowanie w chmurze. To oszczędność czasu, pieniędzy, jak i inwestycja w bezpieczeństwo. Nie ma konieczności zakupu sprzętu, oprogramowania, czy zatrudniania kolejnych pracowników IT. Dlaczego chmura ERP się naprawdę opłaca? Za jej sprawą można uzyskać dostęp do nowych technologii, łatwiej wdrażać nowe rozwiązania, zadbać o bezpieczeństwo – chmurą ERP zajmują się specjaliści, którzy na bieżąco śledzą problemy i zagrożenia, by błyskawicznie im zapobiec. Warto także wspomnieć o tym, że ERP w chmurze zapewnia nowe możliwości dla osób szukających wykwalifikowanych pracowników. Z racji tego, że w ostatnich latach zmieniła się specyfika pracy i ta tendencja przybiera na sile – coraz więcej osób będzie zainteresowanych pracą zdalną. A przeniesienie swojego „centrum zarządzania” do chmury zdecydowanie tworzy nowe miejsca pracy…Tym razem zdalnej.
Sprawdź także: Program dla firm – jaki ERP wybrać, oraz Kiedy wdrożyć rozwiązania chmury w swojej firmie
Czym jest SAP?
SAP to oprogramowanie skupione na zbieraniu, analizie i wykorzystywaniu informacji do dalszych działań firmy. Można w nim tworzyć i edytować dane dla każdego sektora firmy w tym samym czasie, za sprawą wspólnej bazy danych. Zapewnia to błyskawiczną wymianę danych, a tym samym usprawnienie pracy pracowników, poprawienie wydajności operacyjnej, zwiększenie produktywności, a także poprawienie doświadczenia klientów, a co za ty idzie – lepsze zyski.
Jak działa Oracle Business Intelligence?
To także produkt, dzięki któremu z łatwością dokonasz analizy danych biznesowych firmy. Oracle Business Intelligence upraszcza strategie analityczne za sprawą nowoczesnej platformy, ale to nie wszystko, bo za jego pomocą można także efektownie wizualnie przedstawić kluczowe dane. OBI (Oracle Business Intelligence) zapewnia ujednolicony dostęp do wielu źródeł informacji, tym samym otrzymasz niezbędną wiedzę, która pomoże Ci w zarządzaniu wydajnością firmy i zwiększeniem jej konkurencyjności na rynku. Pakiet można zintegrować z dotychczasową infrastrukturą informatyczną przedsiębiorstwa, aplikacjami biznesowymi (w tym ERP), czy serwerami aplikacji.
Tym samym wśród funkcjonalności systemów BI można wymienić:
- przetwarzanie, grupowanie i przygotowanie danych do późniejszych analiz,
- tworzenie wnikliwych raportów i statystyk (BI zbiera dane ze wszystkich dostępnych źródeł),
- możliwość śledzenia zmian na bieżąco, co umożliwia szybszą reakcję na pojawiające się problemy np. z procesami w firmie,
- atrakcyjne wizualnie pokazywanie danych,
- możliwość integracji z innymi platformami,
- stworzenie prognoz na podstawie dotychczasowych danych – np. prognozę przyszłych zysków.
Zastosowania i przykłady BI
Wiesz, że BI stosuje się nie tylko w wielkich przedsiębiorstwach, ale także na uniwersytetach i lidze NBA? Nic w tym dziwnego, skoro analityka pozwala na wyciągnięcie wniosków z danych i zaplanowanie dalszych działań. Ułatwia ona funkcjonowanie wielu firmom i organizacjom na świecie i wszystko wskazuje na to, że będzie rozwijać się w oszałamiającym tempie. Dla przykładu: NBA zastosowało BI to stworzenia najdokładniejszych statystyk rozgrywek prowadzonych od ponad 65 lat, a liga NFL dodała statystyki oparte o ponad 100 wskaźników dla każdego zawodnika – tak by zwiększyć przywiązanie kibiców.
BI możesz wykorzystać do określenia tego, co teraz dzieje się w firmie. Co więcej, za pomocą analityki zaplanujesz świetną kampanię marketingową – przeprowadzając wcześniej analizę danych o dotychczasowych klientach. To jednak dopiero początek! Analityka to także sposób na poszukiwanie przyczyn i zależności np. dlaczego miesiąc temu dany produkt sprzedawał się świetnie, a teraz jego sprzedaż leci na łeb na szyję? Zerknij w zebrane dane i się przekonaj!
Dane mogą również nakierować na rozwiązania aktualnych problemów – w tym wdrożenie nowych rozwiązań, które sprawią, że firma będzie osiągała jeszcze lepsze wyniki. BI pozwala przedsiębiorcy działać tu i teraz. Na bieżąco analizować aktualne dane, wprowadzać zmiany, jeśli jest taka potrzeba, a potem analizować, jakie przyniosły one rezultaty. To daje kontrolę i możliwości, by sprawnie kierować rozwojem przedsiębiorstwa. Nie na bazie szczątkowych danych, ale pogłębionej analizy i dobrze wdrożonej strategii, która uwzględnia wszystkie procesy zachodzące w przedsiębiorstwie.
Teraz dane są przyszłością i najważniejszą inwestycją.
Dlatego analityka biznesowa jest niezbędna dla każdej firmy – dla przedstawienia tego, co dzieje się w niej aktualnie, pomocy w odnalezieniu relacji pomiędzy różnymi zdarzeniami, prognozowaniu przyszłych wyników, a także planowaniu nowych usprawnień i rozwiązań. Wpłynie to na zaplanowanie lepszej strategii działań firmy, zaprojektowanie lepszych produktów lub przygotowanie atrakcyjniejszych usług, a także lepsze gospodarowanie budżetem. To sprawi, że firma nie tylko będzie efektywnie się rozwijać, ale szybko wyprzedzi swoją konkurencję.