Chmura obliczeniowa Microsoft Azure – dlaczego warto z niej korzystać?

Chmura obliczeniowa Microsoft Azure – dlaczego warto z niej korzystać?

Azure to doskonałe rozwiązanie, które sprzyja rozwojowi wielu branż. Przekonaj się, jakie możliwości kryje Microsoft Azure i sprawdź, czy Twoja firma także z nich skorzysta!

Co warto wiedzieć o usłudze, z której korzysta 95% firm z listy Fortune 500? Chmura obliczeniowa to nic innego, jak platforma, do której użytkownik może połączyć się za pomocą komputera z dostępem do Internetu i tym samym zyskać dostęp do aplikacji i innych zasobów IT. 

Platforma w chmurze Azure to połączenie ponad 200 produktów i usług, dzięki którym możesz tworzyć nowe rozwiązania w swojej firmie. W Azure znajdziesz wszystko to, czego potrzebujesz: produkty, usługi, a także aplikacje innych firm. Od analityki biznesowej poprzez metodykę DevOps. Sprawdź, jakie możliwości udostępnia Microsoft Azure i z których może skorzystać Twoja firma.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

 • Czym jest Microsoft Azure?
 • Jakie rozwiązania zapewnia Microsoft Azure?
 • Kto skorzysta z Microsoft Azure?
 • Dlaczego warto skorzystać właśnie z tego rozwiązania?
 • Jakie są role w Microsoft Azure?
 • Czym jest Azure Active Directory?
 • Microsoft Azure najczęstsze pytania i odpowiedzi

Chmura dla firm. Czym jest Microsoft Azure?

Microsoft Azure to jedna platforma z zestawem usług w chmurze, za której pośrednictwem zyskujesz dostęp do usług aplikacyjnych, mocy obliczeniowej, przestrzeni dyskowej i sieci. Dzięki temu Twoja firma może z powodzeniem sprostać nowym wyzwaniom biznesowym, a to wszystko za sprawą nie tylko łatwości tworzenia i wdrażania aplikacji, ale także zarządzania nimi w globalnej sieci — przy wykorzystaniu wybranych narzędzi i struktur.

Jak to działa?

Korzystając z chmury Microsoft Azure, użytkownik płaci za wykorzystanie części jej zasobów, co pozwala na obniżenie kosztów. Działanie chmury jest możliwe, dzięki umieszczonym na wszystkich kontynentach centrach baz danych — które spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Możliwości dla Twojej firmy

Firmy z powodzeniem mogą wykorzystywać Microsoft Azure jako kompletne środowisko informatyczne, miejsce na utrzymanie własnych aplikacji, a także sposób na zwiększenie możliwości aktualnych centrów baz danych. Na tym się nie kończy, bo dzięki Microsoft Azure możesz integrować publiczne aplikacje w chmurze z istniejącym już środowiskiem IT.

W chmurze można także przechowywać duże ilości danych, jednocześnie nie obawiając się o ich bezpieczeństwo, dzięki regularnemu tworzeniu backupów. Co za tym idzie, platforma ta umożliwia nie tylko przechowywanie, ale również przetwarzanie i analizowanie ogromnych baz danych. W rezultacie korzystanie z Microsoft Azure zwiększa skalowalność Twojego biznesu, wydajność oraz pojemność magazynu danych.

Sprawdź także: Wdrożenie chmury w Twojej firmie, Kiedy zdecydować się na outsourcing

Microsoft Azure - Chmura dla firm - Czym jest i dlaczego warto mieć w swojej firmie - Rozwiązania informatyczne

Microsoft Azure – Chmura dla firm – Czym jest i dlaczego warto mieć w swojej firmie – Rozwiązania informatyczne

Niektóre rozwiązania platformy Azure

Platforma Azure udostępnia szereg rozwiązań, w tym:

 • marketing cyfrowy — czyli możliwość nawiązania relacji z klientami na całym świecie,
 • analityka biznesowa — dzięki rozwiniętej analityce zostaje ułatwiony proces podejmowania decyzji biznesowych,
 • aplikacje mobilne — użytkownicy mogą skontaktować się z klientami z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie,
 • mikrousługi — umożliwia dostarczanie aplikacji klientom,
 • handel elektroniczny — dzięki platformie można poprawić obsługę klienta i zadbać o jego customer experience,
 • sztuczna inteligencja — sposób na zwiększenie efektywności pracy dzięki narzędziom opartym na sztucznej inteligencji,
 • ochronę systemów IT — odzyskiwanie danych po awarii i kopie bezpieczeństwa.

Kto skorzysta z Microsoft Azure?

Z możliwości platformy Microsoft Azure skorzysta wiele branż. To rozwiązanie, które zapewni bezpieczeństwo danych, a także przygotowywanie innowacji, dzięki którym Twoja firma także będzie tworzyła jeszcze lepsze produkty.

Azure z powodzeniem jest wykorzystywane w usługach finansowych, służbie zdrowia, administracji, handlu, czy produkcji. Dzięki temu możliwe jest tworzenie nowych rozwiązań, lepsza obsługa klientów, zwiększenie możliwości pracowników, a także stworzenie nowoczesnego środowiska obsługi, za którego sprawą można szybciej reagować na opinie klientów i aktualne trendy.

Dlaczego warto wybrać Microsoft Azure?

Ograniczenie kosztów

Wybranie platformy chmurowej jako miejsca, gdzie przechowujesz bazy danych, aplikacje i programy, których na co dzień używasz w swojej firmie to świetny sposób na ograniczenie kosztów. W Microsoft Azure płacisz jedynie za wykorzystane zasoby. Oszczędzasz na kadrze IT, zakupie sprzętu i oprogramowania, a także użytkowaniu przestrzeni i energii potrzebnej do działania serwerów.

Elastyczność i skalowalność

Zyskujesz nieograniczoną pojemność chmury, gdzie płacisz za wykorzystane moce obliczeniowe. Co więcej, Azuro jest systemem na tyle elastycznym, że obsługuje wszystkie systemy operacyjne, narzędzia, języki i strukturę.

Wydajność chmury

Chmura Azure gwarantuje korzystanie ze swoich możliwości bez ryzyka obciążeń związanych z wydajnością.  A to wszystko za sprawą tego, że centra obliczeniowe oferując moc, którą często nie mogą się poszczycić nawet najbardziej rozbudowane stacje robocze.

Niezawodność

Platforma Azure zapewnia także bezpieczeństwo w przypadku skrajnych sytuacji, takich jak nagłe przeciążenia czy katastrofy ekologiczne. Możesz liczyć na stabilność usług we wszystkich okolicznościach, dzięki czemu nie musisz obawiać się o przerwę w dostępie do danych Twojej firmy.

Nieograniczony dostęp

Praca z wykorzystaniem chmury to doskonałe rozwiązanie dla osób, które pracują zdalnie. Umożliwia ona stały dostęp do wszystkich najważniejszych informacji w każdego miejsca i o każdej porze — wystarczy tylko połączenie z Internetem.

Bezpieczeństwo

Usługi w chmurze to także bezpieczeństwo przechowywanych danych. W Azure wykonywane są regularne kopie zapasowe, istnieje także możliwość ich odzyskiwania i bezpiecznego przechowywania swoich danych.

Troska o środowisko

Korzystanie z chmury obliczeniowej jest lepszym rozwiązaniem dla środowiska niż standardowe rozwiązania IT. Umożliwia to ograniczenie emisji dwutlenku węgla czy wykorzystania zasobów jak prąd, czy paliwo.

Dlaczego warto wybrać Microsoft Azure - Rozwiązania informatyczne - wdrożenia dla firm

Dlaczego warto wybrać Microsoft Azure – Rozwiązania informatyczne – wdrożenia dla firm

Role w Microsoft Azure

Microsoft Azure umożliwia przypisanie konkretnych ról do poszczególnych użytkowników. Jest to jeden ze sposobów na kontrolowanie dostępów do zawartości platformy. Ustalone role mogą zostać także rozszerzone i zdefiniowane inaczej, tak by spełniały specyficzne potrzeby firmy.

Podstawowe role w Microsoft Azure to:

 • Właściciel — ma pełny dostęp od zarządzania wszystkimi zasobami, a także przypisywania konkretnych ról.
 • Współautor — może zarządzać wszystkimi zasobami, jednak nie może przypisywać ról.
 • Czytelnik — może wyświetlać dostępne zasoby, jednak nie ma możliwości wprowadzenia w nich żadnych zmian.
 • Administrator dostępu użytkowników — pozwala na zarządzanie dostępami do konkretnych zasobów platformy Azure.

Zadbaj o bezpieczeństwo z Azure Active Directory

Z platformy Azure korzysta wiele osób związanych z firmą, jak i współpracowników, dlatego tak ważne są odpowiednie zabezpieczenia. Usługa Azure Active Directory zabezpiecza firmę przed 99,9% ataków na cyber-zabezpieczenia wykorzystując funkcję logowania jednokrotnego i uwierzytelniania wieloskładnikowego.  Dzięki niej niezależnie od tego, czy Twoi pracownicy pracują lokalnie, czy zdalnie — możesz zapewnić im łatwy dostęp do niezbędnych aplikacji, by mogli pracować o dowolnej godzinie i z dowolnego miejsca na świecie. To szereg korzyści, które ułatwiają logowanie z dowolnego miejsca, ochronę dostępu, a także ograniczone ryzyko związane z angażowaniem wewnętrznych, jak i zewnętrznych użytkowników.

Microsoft Azure najczęstsze pytania i odpowiedzi

 • Kiedy warto przenieść swój biznes do chmury?

Warto o tym pomyśleć, gdy chcesz korzystać z nowoczesnych i bezpiecznych rozwiązań dla Twojej firmy. Możesz to zrobić już na początku swojej działalności gospodarczej i od razu zbudować infrastrukturę IT w chmurze, dobrym pomysłem jest zapoznanie się z możliwościami Azure, gdy Twoja firma właśnie się rozwija bądź otwierasz nowe oddziały.

 • Czy można wypróbować usługi platformy Azure?

Możesz wypróbować platformę Azure bezpłatnie. Jak to działa? Przez 30 dni możesz testować platformę i uzyskać określoną ilość środków do wykorzystania. Po wykorzystaniu dostępnych środków otrzymujesz bezpłatne przydziały w popularnych usługach, a także płacisz zgodnie z rzeczywistym użyciem. Więcej na ten temat dowiesz się na dedykowanej podstronie Microsoft Azure.

 • Czy platforma Azure jest bezpieczna?

W przypadku usług w chmurze część klientów ma obawy dotyczące bezpieczeństwa i ochrony danych. Platforma Microsoft Azure jest w pełni bezpieczna. Nie bez powodu co roku Microsoft wydaje ponad 1 mld USD na badania i rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa, a zajmuje się tym aż 3500 specjalistów. Warte uwagi jest także to, że z usług Microsoft korzystają największe instytucje finansowe na świecie.

Platforma Microsoft Azure to sposób na bezpieczeństwo danych, wydajność wszystkich aplikacji, optymalizację kosztów, a także szybki i łatwy dostęp do usługi. Dlatego warto już teraz przenieść swoje usługi i zasoby do chmury, by wygodnie rozwijać swój biznes i wprowadzać innowacyjne rozwiązania, które sprawią, że będziesz o krok przed konkurencją.