Firmy informatyczne. Zdalna obsługa informatyczna dla firm w czasie pandemii

Firmy informatyczne. Zdalna obsługa informatyczna dla firm w czasie pandemii

Firmy informatyczne. Zdalna obsługa informatyczna dla firm w czasie pandemii

Firmy informatyczne w ostatnim roku dały się we znaki wielu firmom. Pandemia COVID-19 nadal nie odpuszcza, rozciągając się w czasie i stwarzając konieczność dostosowania się do nowych okoliczności. W efekcie zdalne wsparcie zyskało na znaczeniu w biznesie. To dobry moment, by rozpocząć współpracę z rzetelną i profesjonalną firmą informatyczną.

Firmy informatyczne – na co zwrócić uwagę?

Firmy informatyczne od dawna służą wsparciem dla przedsiębiorstw, które chcą wdrożyć innowacyjne rozwiązania w swoim codziennym funkcjonowaniu. W ostatnich latach usługi IT stały się jednak jeszcze popularniejsze, a ze względu na pandemię cieszą się szczególnym zainteresowaniem. To atrakcyjne rozwiązanie zwłaszcza dla mniejszych firm, które nie mogą pozwolić sobie na dedykowany zespół własnych informatyków. Jednak optymalizacja kosztów i brak konieczności szkolenia pracowników to ogromna korzyść także dla sporych korporacji.

Na rynku nieustannie pojawiają się kolejne firmy, które świadczą usługi IT. Na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o współpracy? Przede wszystkim należy określić swoje potrzeby i oczekiwania – firma informatyczna zazwyczaj dysponuje stroną internetową, poprzez którą możemy zapoznać się z zakresem działalności i oferowanymi technologiami, by stwierdzić, czy będą odpowiednie do naszych wymagań. Aktualnie usługi IT dotyczą już niemal każdej dziedziny biznesu, co sprawia, że możemy wybierać spośród długiej listy propozycji. W pierwszej kolejności należy określić zakres wsparcia. Obecne potrzeby przedsiębiorstwa powinny dyktować, czy lepszym wyborem okaże się duża organizacja, która zajmie się wszechstronnym wsparciem licznych oddziałów, czy też niewielki zespół specjalistów.

Niezwykle istotną kwestią jest doświadczenie, a także referencje. Jeżeli poziom znajomości wykorzystywanych przez naszą firmę elementów infrastruktury informatycznej może być określony poprzez certyfikaty, warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Kursy i zaświadczenia muszą jednak przekładać się na efektywną pracę w realnych warunkach. Najbardziej rzetelną metodą na zweryfikowanie tego aspektu jest zapoznanie się z opinią innych klientów. Większość firm informatycznych jest w stanie przedstawić listę klientów, z którymi prowadzi lub prowadziła współpracę, a także opisać jej zakres i efektywność. Gdy dostęp do takich informacji jest niemożliwy, możemy także posiłkować się opiniami umieszczanymi na różnego rodzaju portalach czy forach internetowych.

Inne ważne kwestie

Istotnym czynnikiem jest także dyspozycyjność. Należy określić, czy potrzebna będzie obsługa całodobowa, czy wystarczy kilka godzin dziennie – na przykład zgodnie z czasem dostępności naszego przedsiębiorstwa. Nie każda firma IT będzie w stanie być do naszej dyspozycji w trybie 24/7, lecz nie zawsze jest to potrzebne. Gdy zajmujemy się rozwiązaniami, które wymagają nieprzerwanej dostępności, warto postawić na pomoc przez całą dobę, jednak w niektórych przypadkach bieżące problemy mogą poczekać do następnego dnia.

Równie ważnym elementem, zwłaszcza w kontekście wsparcia zdalnego, są bezpieczne, a przede wszystkim sprawne i rzetelne formy komunikacji z firmą informatyczną. Standardowe rozwiązanie to kontakt przez telefon, jednak w nowoczesnym biznesie może to być niewystarczające. Przedsiębiorstwa oferujące usługi IT najczęściej dysponują szerszymi możliwościami, umożliwiając między innymi kontakt przez Skype, Microsoft Teams czy telefonię VoIP, a także dedykowane systemy do zgłaszania zdarzeń. Przydatną częścią wsparcia mogą również okazać się metody zdalnego dostępu do urządzeń, takie jak TeamViewer.

Na koniec został czynnik, który dla niemal każdego przedsiębiorcy ma kluczowe znaczenie – cena. Specjaliści dysponujący obszerną wiedzą zazwyczaj sporo kosztują. Wsparcie tego typu będzie jednak bardzo opłacalne, gdy wiemy, że będziemy korzystać z pełni jego możliwości. Jeżeli nasze potrzeby są nieco mniejsze, mamy pewne pole do ograniczenia wydatków – musimy przy tym zwrócić uwagę, by oferowane usługi IT sprawnie funkcjonowały nie tylko w prostych, codziennych sprawach, lecz także w kryzysowych sytuacjach.

Obsługa informatyczna – czy warto postawić na outsourcing zdalny?

Każda firma jest inna, każda ma inne potrzeby i inne oczekiwania. Średnie przedsiębiorstwa zazwyczaj nie są w stanie zatrudnić całego zespołu specjalistów. Z pomocą przychodzi zdalny outsourcing, w ramach którego firma IT może dobrać odpowiedniego specjalistę w zależności od danego problemu, co znacząco usprawnia obsługę informatyczną i realizację powierzonych zadań.

Kolejną zaletą zdalnego outsourcingu jest dostępność wsparcia. Zatrudniając informatyka we własnej firmie, należy wziąć pod uwagę urlopy, choroby i inne potencjalne przerwy z pracy. W takich sytuacjach firma może przez pewien czas pozostać bez opieki, zwłaszcza gdy nie może sobie pozwolić na więcej niż jednego specjalistę. Outsourcing pozwala zminimalizować ryzyko pojawienia się problemów tego rodzaju – usługi informatyczne mogą być świadczone bez przerwy.

Ponadto pracodawca nie musi ponosić kosztów zatrudnienia kolejnego pracownika. Każdy przedsiębiorca wie, że wynagrodzenie na pracę to tylko część wydatków – do tego dochodzą koszty ubezpieczeń, badań lekarskich, zwolnień chorobowych czy ewentualnych szkoleń podnoszących kwalifikacje. Jeśli mowa o specjaliście IT, konieczne będzie także wyposażenie jego stanowiska pracy w sprzęt, który zazwyczaj jest dość drogi. Firmy informatyczne z kolei dysponują własnymi urządzeniami, dzięki czemu wsparcie tego rodzaju może okazać się znacznie bardziej opłacalne.

Usługi informatyczne dla firm

Obsługa informatyczna obejmuje szeroki zakres różnych działań. To dziedzina, która stale się rozwija – z usług IT korzysta już praktycznie każda branża, nie tylko firmy skupiające się wyłącznie na rozwoju oprogramowania czy udostępnianiu swoich usług w sieci. Z tego względu podmioty świadczące usługi informatyczne dla firm muszą stawiać na ciągły rozwój i pogłębianie wiedzy.

Wśród elementów opieki informatycznej można wymienić między innymi:

 • projektowanie stron internetowych,
 • obsługę serwerów,
 • administrowanie bazami danych,
 • tworzenie aplikacji, programów oraz systemów ERP (enterprise resource planning – planowanie zasobów przedsiębiorstwa),
 • tworzenie wewnętrznych sieci,
 • instalacje sprzętu i systemów operacyjnych,
 • wdrażanie nowych technologii,
 • dbanie o bezpieczeństwo IT,
 • odzyskiwanie utraconych danych,
 • ochrona danych osobowych

Cennik przykładowych usług informatycznych dla firm

Na rynku istnieje wiele firm świadczących usługi informatyczne, a koszty rozwiązań mogą być bardzo różne. Wysokość wydatków zależy między innymi od wielkości firmy zlecającej, a także rodzaju oraz wieku użytkowanego sprzętu. Dodatkowo znaczenie ma czas potrzebny na wykonanie powierzonych zadań. Część firm stawia na rozliczenia godzinowe, podczas gdy inne oferują stałą stawkę za opiekę informatyczną. Jednym z elementów warunkujących ceny są koszty innych usług, na przykład licencji, a także długość umowy, którą podpiszemy z firmą IT. Ważnym czynnikiem może być nawet aktualna sytuacja ekonomiczna – zmiany w tym sektorze można zaobserwować chociażby na przykładzie pandemii COVID-19.

Oto przykładowy cennik usług informatycznych:

 • instalacja systemu operacyjnego – od 100 zł,
 • formatowanie dysku twardego – od 100 zł,
 • konfiguracja sprzętu – od 120 zł
 • odzyskiwanie danych – od 150 do nawet 4 000 zł
 • tworzenie kopii zapasowych – od 50 zł do nawet 5 000 zł
 • tworzenie strony WWW & sklepów – od 1000 zł do nawet 1 000 000 zł
 • konfiguracja routera, instalacji sieciowej – od 200 zł
 • usuwanie wirusów – od 80 zł.

Zakres cenowy jest dość szeroki ze względu na różnorodność zadań w każdej z kategorii. Wiele firm oferuje na swoich stronach kalkulatory cen obsługi IT. Dzięki którym możemy określić, ile w przybliżeniu będą kosztować nas potrzebne usługi.

Opieka informatyczna w dobie pandemii

W XXI wieku informatyka jest obecna w życiu każdego z nas, będąc także nieodzownym elementem funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. Okres pandemii jeszcze bardziej przyspieszył cyfryzację, a ogromna część firm musiała przejść na pracę w trybie zdalnym. Wykonywanie obowiązków pracowniczych z domu wymaga odpowiedniej komunikacji. We wdrożeniu skutecznych metod home office nieocenioną pomocą może okazać się właśnie specjalistyczna firma IT. Niezwykle ważne jest, by powierzyć opiekę informatyczną rzetelnym, sprawdzonym partnerom – to najlepszy sposób na poradzenie sobie ze współczesnymi wyzwaniami.