Przygotowanie wdrożenia ecommerce. Jak zacząć?
Pandemia COVID-19 znacząco przyspieszyła proces transformacji cyfrowej, w skutek czego wiele firm zaczęło stawiać na rozwój kanałów online – również tych związanych ze sprzedażą. Konsumenci coraz chętniej decydują się kupować przez internet. Przedsiębiorstwa, które chcą sprostać oczekiwaniom rynku, nie powinny zwlekać z wdrożeniem ecommerce. Do całego procesu warto się jednak w odpowiedni sposób przygotować.
Własny ecommerce to marzenie wielu przedsiębiorstw, które otwarte są na nieustanny rozwój i jak najlepiej chcą odpowiadać na zapotrzebowanie rynku. Jednak mało firm może pochwalić się wewnętrznym działem IT, posiadającym wszystkie kompetencje do zbudowania takiego rozwiązania.
Tymczasem, by skomplikowany i czasochłonny proces wdrożeniowy przebiegał sprawnie, potrzebny jest zespół specjalistów. W jego realizacji najbardziej pomocna okazać się może zewnętrzna firma do ecommerce – taka, jak chociażby nt.net.pl – która może działać sama lub kooperować z kimś z Twojego przedsiębiorstwa (np. z ecommerce managerem lub grafikiem).
Przygotowanie wdrożenia ecommerce. Krok pierwszy, wybór odpowiedniej firmy, która poprowadzi projekt
Wybór odpowiedniego partnera technologicznego ma ogromne znaczenie na każdym etapie wdrożenia ecommerce – od zaprojektowania systemu, aż po jego produktywny start i późniejsze użytkowanie. Jeśli podejmiesz złą decyzję, możesz mierzyć się z różnego rodzaju problemami, jak chociażby: kiepska komunikacja, słaba jakość prac, niedotrzymane terminy, przekroczony budżet, a nawet rosnący dług technologiczny.
Współpraca z konkretnym dostawcą systemu powinna zostać oparta na dobrze skonstruowanym briefie, w którym zawrzesz potrzeby Twojego przedsiębiorstwa związane z: celami strategicznymi, grupą docelową, procesami biznesowe, kluczowymi funkcjonalnościami ecommerce’u, a także otoczeniem IT, z którego wynikają m.in. niezbędne integracje. Takie opracowanie warto przedstawić potencjalnemu partnerowi technologicznemu, by mógł on ocenić, czy jest w stanie poprowadzić Twój projekt, ilu i jakich specjalistów będzie musiał do niego zaangażować, ile czasu potrwa realizacja oraz na jaki koszt musisz się przygotować.
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź również portfolio i doświadczenie firmy do ecommerce. Najlepiej, jeśli do tej pory realizowała już projekt dla innego przedsiębiorstwa z Twojej branży. Podczas ustalania ostatecznych formalności związanych ze współpracą, nie bój się zadawać pytań – zwłaszcza tych związanych z modelem rozliczenia, okresem gwarancji, poufnością, przeniesieniem majątkowych praw autorskich itp.

Przygotowanie do wdrożenia ecommerce – wybór odpowiedniej firmy, / Źródło: unsplash.com
Wnikliwy research firmy, który pozwoli na odpowiedni UX/UI ecommerce
Wielu przedsiębiorcom niedoświadczonym w dziedzinie ecommerce może się wydać, że w prowadzenie projektów tego typu powinni zostać zaangażowani wyłącznie programiści, którzy zajmą się pisaniem kodu. Tymczasem ważne jest, by udział w całym procesie brali również inni specjaliści. Zwłaszcza ci, którzy będą reprezentowali interesy ostatecznych użytkowników systemu, czyli Twoich klientów.
Dlatego research firmy wdrożeniowej przeprowadź wnikliwie również pod kątem kompetencji, jakie będą potrzebne, by Twój sklep internetowy nie tylko sprawnie działał, ale też był intuicyjny w obsłudze i wywoływał przyjemne doświadczenia podczas użytkowania. W zespole Twojego podwykonawcy powinna znaleźć się osoba lub osoby odpowiedzialne za UX (user experience) oraz UI (user interface).
UX designer ma za zadanie stworzyć szkice w postaci makiet, które pokażą, jak ostatecznie powinien wyglądać ecommerce z perspektywy technicznej i biznesowej. Z kolei UI designer dba o to, by zaprojektowane przez poprzednika rozwiązania były przyjemne dla oka odbiorcy.1 By móc ocenić, czy rozważana przez Ciebie firma do ecommerce posiada kompetencje w obu tych dziedzinach, najlepiej przeklikaj się przez inne sklepy internetowe, które ma w swoim portfolio i sprawdź, czy – jako potencjalny klient – sam z chęcią byś do nich wrócił na kolejne zakupy.

Przygotowanie do wdrożenia ecommerce – wnikływy research firmy / Źródło: unsplash.com
Ustalenie harmonogramu i zakresu funkcjonalności to następny bardzo ważny krok w przygotowaniu wdrożenia ecommerce
Nie istnieje jeden uniwersalny zakres funkcjonalności ecommerce. To, jakie funkcje posiadać będzie Twój sklep internetowy, zależy od wielu czynników związanych przede wszystkim z branżą, w jakiej działasz, z oferowanym przez Ciebie asortymentem, z Twoją grupą docelową, z integracjami z innymi systemami IT, jakie chciałbyś posiadać itd.
Wśród popularnych, podstawowych funkcjonalności wymienić można: katalog produktów, płatności online, koszyk zakupowy, kody rabatowe oraz rejestrację konta. Oczywiście można je wzbogacać chociażby o: komentarze, integracje z porównywarkami cen, różne wersje językowe, obsługę różnych walut, wewnętrzne porównywarki produktów, możliwość dokonywania zakupów bez rejestracji, możliwość logowania się przez inne konto (np. na Facebooku), śledzenie przesyłek, historię zakupów, schowek, chat lub chatbot, system reklamacji i zwrotów, program lojalnościowy i wiele innych.
Od zakresu funkcjonalności będzie zależał ostateczny harmonogram projektu ecommerce. Inny zakres prac będzie dotyczył prostego systemu, a inny rozbudowanego. Jednak w każdym harmonogramie, którego efektem ma być skuteczne wdrożenie e-sklepu, powinny zostać przewidziane takie etapy, jak: przeprowadzenie badań, zaprojektowanie systemu, zebranie danych, zainstalowanie ecommerce’u na serwerze, przetestowanie poprawności jego działania, uruchomienie go, przeprowadzenie testów produkcyjnych, wdrożenie usprawnień i aktualizacji.

Wdrożenie ecommerce – ustalenie harmonogramu i zakresu funkcjonalności / Źródło: unsplash.com
Prowadzenie projektu ecommerce metodyką zwinną
Przed rozpoczęciem prac nad ecommercem, warto dowiedzieć się również, w jaki sposób pracuje zespół. Ponieważ to on będzie odpowiedzialny za wdrożenie Twojego sklepu internetowego. Doskonale, jeśli okaże się, że bliska jest mu metodyka zwinna (agile software development). Jej głównym założeniem jest to, że Twoje wymagania jako klienta mogą ewoluować w czasie trwania projektu.2
Ten sposób wytwarzania oprogramowania pozwoli Ci trzymać rękę na pulsie. A także da szansę na reagowanie w trakcie, a nie po fakcie. Zakłada bowiem, że system powstaje iteracyjnie, w oparciu o takie etapy, jak: planowanie, projektowanie, programowanie, testowanie, implementację i informację zwrotną. Dzięki temu Twój własny ecommerce wdrażany jest sprawnie i cechuje się ostatecznie wysoką jakością, a Ty masz możliwość reagowania na propozycje wykonawcy.

Wdrożenie ecommerce i prowadzenie projektu metodyką zwinną / Źródło: unsplash.com
Używanie narzędzi tj. Jjira do prowadzenia projektu
Zespoły, u podstaw pracy których leży metodyka zwinna korzystają zwykle na co dzień ze specjalistycznego oprogramowania, jak chociażby Jira.3 Narzędzie to służy do planowania, monitorowania procesów oraz wdrażania jakościowych rozwiązań. W prosty sposób pozwala zarządzać zadaniami i priorytetyzować je. Daje dostęp do niezbędnych, aktualnych danych i harmonogramów oraz raportów pomagającym poprawiać wydajność zespołu. Wszystko jest tutaj transparentne.
Jeśli współpracująca z Tobą firma do ecommerce korzysta z Jiry, to świetna informacja, ponieważ będziesz miał szansę w prosty sposób nadzorować każdy etap prac nad Twoim sklepem internetowym oraz – w razie potrzeby – na bieżąco reagować i otrzymywać odpowiedzi od specjalistów na swoje zgłoszenia. Narzędzie jest intuicyjne w obsłudze, więc możesz mieć pewność, że poradzisz sobie z jego użytkowaniem.
Przeprowadzanie testów wdrożenia ecommerce
Zanim Twój własny ecommerce ujrzy światło dzienne, konieczne jest przeprowadzenie przez wykonawcę adekwatnych testów. Ich celem jest zidentyfikowanie ewentualnych błędów oraz zweryfikowanie, czy cały system powstał zgodnie ze sporządzoną wcześniej specyfikacją.
Przetestowane powinny zostać przede wszystkim wszelkiego rodzaju funkcjonalności e-sklepu – od rejestracji, aż po sfinalizowanie transakcji. Ponadto, kwestie związane z kompatybilnością i reaktywnością, które pozwolą upewnić się, że Twoi przyszli klienci będą mogli swobodnie poruszać się po Twoim ecommerce’ie, bez względu na to, jakiego sprzętu i przeglądarki internetowej użyją. Po trzecie, testom poddane muszą zostać wszelkiego rodzaju treści w sklepie internetowym – pisane, wizualne oraz audio, jeśli takowe występują. Nie można też zapominać o tym, by sprawdzić nawigowanie po systemie, które bezpośrednio przełoży się na doświadczenia użytkowników docelowych.

Start produktywny ecommerce. Jak wdrożyć dobrze ecommerce
Start produktywny ecommerce
Po testach wdrożeniowych przychodzi czas na kluczowy etap, którym jest start produktywny ecommerce. To nic innego, jak proces uruchomienia produkcyjnego, czyli sklepu internetowego w takiej wersji, z jakiej będą korzystali Twoi docelowi klienci.
Na tym etapie może okazać się, że nie wszystko działa idealnie. W końcu to faza, w której następuje czas na testowanie “na żywym organizmie”. Uruchomienie ecommerce’u nigdy nie powinno być równoznaczne z końcem współpracy z podwykonawcą. Po tym etapie wybrana przez Ciebie firma odpowiada jeszcze za ustabilizowanie systemu. Specjaliści, w których ręce oddałeś swój e-sklep, mają za zadanie na bieżąco monitorować jego działania i wdrażać wszelkie niezbędne aktualizacje. Dopiero po fazie stabilizacji projekt powinien zostać Ci przekazany.
W ubiegłym roku – głównie z powodu pandemii COVID-19 – sprzedaż internetowa w Polsce mocno przyspieszyła. Notując 14% udział w wartości całej sprzedaży detalicznej w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że wzrostowy trend utrzyma się przez kolejne lata. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez PwC, w 2026 roku wartość polskiego rynku ecommerce wyniesie 162 mld zł brutto.4 Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi również Tobie uda się wdrożyć sprawny ecommerce, który przesądzi o sukcesie Twojej firmy. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, koniecznie zajrzyj pod adres nt.net.pl/blog.
1 https://onextrapixel.com/the-gap-between-ui-and-ux-design-know-the-difference/
2 https://martinfowler.com/articles/newMethodology.html
3 https://www.atlassian.com/pl/software/jira
4 https://www.pwc.pl/pl/media/2021-02-09-analiza-pwc-prognoza-rozwoju-rynku-ecommerce-w-polsce.html