Chmura dla firm – Wdrożenie chmury w firmie. Kiedy, jak i kto może wdrożyć chmurę w firmie.
Przechowywanie danych w chmurze z biegiem czasu staje się coraz bardziej popularne. Wszystko wskazuje na to, że ten sposób zarządzania danymi wkrótce wyprze wiodące do tej pory metody zabezpieczania ważnych informacji. Czym jest chmura? Dlaczego każdy współczesny przedsiębiorca powinien poważnie rozważyć wdrożenie jej do swojej firmy?
Czym jest chmura i dlaczego jest ważna dla firm?
Chmura obliczeniowa jest usługą, polegającą na zarządzaniu wszelkiego rodzaju zasobami informatycznymi przy użyciu zdalnych serwerów. Korzystając z niej, niejako wynajmujemy przestrzeń serwerową od wyspecjalizowanych dostawców, zapewniających nam najwyższy możliwy poziom obsługi naszego serwera. Jest to możliwe ze względu na wagę, jaką wiodący na rynku dostawcy usług tego typu przykładają do zakupu odpowiedniego sprzętu i bieżącej aktualizacji jego oprogramowania. Kiedy opieka nad serwerem jest tylko niewielkim odcinkiem naszej właściwej biznesowej działalności, nie jesteśmy w stanie zapewnić naszym najważniejszym danym należytej ochrony.
Przechowywanie danych w chmurze zapewnia nam nie tylko radykalne zmniejszenie kosztów prowadzenia naszego biznesu, spowodowanych koniecznością utrzymania własnej serwerowni. Rozwiązania chmur dla firm pozwalają jednocześnie na efektywne zabezpieczenie naszych danych, które byłoby znacznie trudniejsze do przeprowadzenia przy użyciu lokalnych środków. Wcielając je w życie powierzamy ochronę najważniejszych dla naszego biznesu informacji osobom specjalizującym się w kompleksowym zabezpieczaniu danych przy użyciu najbardziej aktualnych narzędzi. Chmura dla firm daje nam znacznie większą pewność co do bezpieczeństwa umieszczonych w jej obrębie plików niż korzystanie ze stworzonej we własnym zakresie serwerowni.
Brak konieczności zakupu i konserwacji własnego sprzętu, oszczędności w zakresie ilości zatrudnianych pracowników oraz nieograniczona elastyczność, jaką uzyskujemy, korzystając ze wspomnianej usługi to jednak tylko kilka z korzyści, które odniesiemy wprowadzając ją w życie. Z chmury możemy skorzystać na każdym etapie rozwoju naszego przedsiębiorstwa – niezależnie od jego skali i rodzaju. Decydując się na jej wdrożenie w naszej firmie realnie przyspieszymy jej rozwój niezależnie od tego, czy dopiero zaczynamy naszą działalność, czy funkcjonujemy na rynku już od dłuższego czasu.
Kiedy i dlaczego powinieneś wdrożyć chmurę w swojej firmie?
Najlepszym momentem na wdrożenie chmury do swojej firmy jest bez cienia wątpliwości sam początek jej funkcjonowania. Dzięki temu możemy całkowicie pominąć koszty, związane z tworzeniem i eksploatacją własnej, dość przeciętnej i mało bezpiecznej serwerowni. Większość przedsiębiorców, którzy wcześniej podjęli ten krok – dziś decyduje się na wdrożenie do swojego przedsiębiorstwa chmury obliczeniowej, nawet pomimo strat finansowych, poniesionych ze względu na konstrukcję lokalnej sieci serwerów.
Współczesny świat przyspiesza tempa szybciej niż kiedykolwiek. Receptą na udany biznes jest stosowanie inteligentnych, dynamicznych rozwiązań, które niskim kosztem możemy dostosować do swoich rzeczywistych potrzeb. Ilość przetwarzanych danych oraz koszta zabiegów związanych z ich odpowiednim zabezpieczeniem wzrastają wprost proporcjonalnie do rozwoju naszego biznesu. Chmura dla firm to rozwiązanie, które pozwala nam ponosić koszty jedynie za faktycznie wykorzystaną przestrzeń serwerową. Ograniczając je tym samym do absolutnego minimum i pozostawiając nam niezbędną dla harmonijnego rozwoju przedsiębiorstwa elastyczność działania.
Utrzymywanie i modernizacja
Utrzymanie i modernizacja tradycyjnej serwerowni wiąże się nie tylko z ogromnymi nakładami finansowymi. Trzeba wziąć pod uwagę, dodatkowe nieustanne zasilanie urządzeń, oraz obciążenia logistyczne. Powstaje to w sytuacjach, w których określone rozwiązania przestają spełniać swoje zadanie. Niezależnie od stopnia zaawansowania i rodzaju prowadzonej serwerowni – będziesz zmuszony do stałego nadzoru. W dodatku do usprawniania jej poszczególnych komponentów pod kątem rosnącego zapotrzebowania przedsiębiorstwa. Moment, w którym Twoja dotychczasowa infrastruktura informatyczna wymaga modernizacji lub całkowicie przestaje spełniać swoje zadanie jest doskonałą okazją do dokonania najbardziej korzystnych z punktu widzenia Twojego przedsiębiorstwa zmian. Decyzja o zamianie standardowych rozwiązań na chmurę obliczeniową – kompleksową i dopasowaną do potrzeb współczesnego biznesu usługę – jest najlepszym z punktu widzenia Twojego przedsiębiorstwa wyborem, który możesz w takiej sytuacji podjąć.
Odpowiednie zabezpieczenie danych we własnym zakresie jest niezwykle odpowiedzialnym zadaniem, którego należyte wykonanie przekracza możliwości większości standardowych przedsiębiorstw. Nie powinno to nikogo dziwić – administrowanie i zabezpieczenie danych w dobie namnażających się z dnia na dzień zagrożeń związanych z cyberatakami jest zajęciem, wymagającym rzetelnej wiedzy informatycznej, najnowocześniejszego sprzętu i poświęcenia mu pełni uwagi. Jeżeli chcesz, żeby Twoja firma rozwijała się w najszybszym możliwym tempie – najlepszą decyzją, jaką możesz podjąć jest powierzenie spraw związanych z obsługą danych wykwalifikowanym ekspertom i pełna koncentracja na sprawach istotnych z biznesowego punktu widzenia.
Skalowanie infrastruktury IT a chmura
Wcielając w życie rozwiązania chmur dla firm unikniemy jednego z podstawowych problemów logistycznych. Problemem tym jest skalowanie infrastruktury IT oraz zasięgu działania naszego biznesu. Zrezygnujemy także z kosztów, związanych z utrzymywaniem pracowników, nadzorujących lokalną infrastrukturę informatyczną. W chmurze skalowanie infrastruktury IT wymaga od nas jedynie podjęcia decyzji oraz zgodnego z nią działania. Koszta usługi automatycznie dostosują się do ilości realnie wykorzystywanych przez nas zasobów serwera.
Chmura dla firm daje nam pełną swobodę w zakresie rodzaju, ilości i technicznych parametrów przetwarzania danych. Nawet jeżeli przyjdzie nam na pewnym etapie funkcjonowania naszego przedsiębiorstwa działać w skali globalnej? To z powodzeniem uzyskamy dostęp do wszystkich danych z każdego miejsca świata. Korzystając z niej będziemy mogli poświęcić całą swoją uwagę sprawom najistotniejszym z biznesowego punktu widzenia. W dodatku nie tracąc energii na techniczny aspekt administrowania systemem informatycznym.
Kto może wdrożyć chmurę w firmie?
Każdy może odnieść wyraźnie odczuwalne korzyści ze wdrożenia chmury do swojej firmy – niezależnie od branży i rodzaju swojej działalności biznesowej. Usługi w modelu SaaS charakteryzują się wyjątkową elastycznością, która pozwala dostosować charakter podejmowanych rozwiązań do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Komunikacja z klientem, katalogowanie zamówień, systemy kadrowe czy księgowość. To jedynie kilka aspektów funkcjonowania firmy, które możemy usprawnić, korzystając z odpowiednio sprofilowanej chmury obliczeniowej. Rozwiązania chmur dla firm zostały zaprojektowane z myślą o wszystkich przedsiębiorcach – niezależnie od skali i rodzaju ich działalności.
Czym jest SaaS?
SaaS (software as a service) to model świadczenia usług, umożliwiający maksymalną elastyczność w zakresie ich użytkowania i skalowalności. Dostawca, funkcjonujący w modelu SaaS zapewnia klientowi nieustanne aktualizacje. W dodatku nadzór techniczny nad wykorzystywanym oprogramowaniem w ramach stałej opłaty, obejmującej wykorzystanie określonych zasobów cyfrowych. W myśl zasady pay as you go, w modelu SaaS płacimy tylko za te usługi, z których rzeczywiście korzystamy.
Nowoczesne rozwiązania chmur dla firm funkcjonują głównie we wspomnianym modelu, oddając korzystającym z nich przedsiębiorcom pełną swobodę działania. Jedynie od klienta zależy, z jakiego rodzaju usług będzie korzystał. Jakie będzie jego zapotrzebowanie na zasoby usługodawcy – którymi w przypadku tego rozwiązania będzie przede wszystkim przestrzeń serwerowa. Kompleksowa chmura dla firm daje nam stabilność pracy, pewność, bezpieczeństwo oraz elastyczność, nieosiągalną przy użyciu tradycyjnych metod.