Interfejs użytkownika inaczej UI oraz doświadczenia (UX) – Aplikacje dedykowane
UX i UI to pojęcia, które już od kilku lat stanowią integralny element tworzenia aplikacji dedykowanych. W wielu przypadkach UI i UX to zaledwie dodatek do faktycznych prac programistycznych i projektowych jednak coraz częściej to właśnie te dwa obszary wiodą prym w nowoczesnym projektowaniu aplikacji zorientowanych na faktyczne potrzeby klienta.
Czym jest interfejs użytkownika UI?
Interfejs użytkownika to niezwykle ważny element każdej aplikacji, która wymaga interakcji z żywym człowiekiem – użytkownikiem, który korzysta z niej w celu realizacji jakiegoś procesu. Czym dokładnie jest UI? To zbiór narzędzi, których celem jest komunikacja pomiędzy użytkownikiem a oprogramowaniem. Oprogramowanie to oczywiście umowny termin, który zawiera w sobie nie tylko aplikacje, strony internetowe, gry komputerowe, ale też wszelkiego rodzaju urządzenia RTV, AGD, a nawet samochody.
Interfejs użytkownika UI pozwala nam na wykonywanie konkretnych zadań przy użyciu oprogramowania, a najczęściej spotykanym rodzajem UI jest GUI – Graphical User Interface. To graficzne, łatwe w użyciu i przystępne ukazanie funkcjonalności danego narzędzia, pod którym mieszczą się setki linijek kodu odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie danego produktu.
Jak powinien wyglądać interfejs użytkownika, który z jednej strony będzie realizować biznesowe potrzeby, a z drugiej strony będzie przyjazny dla użytkownika końcowego? To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dlatego też z roku na rok na popularności zyskuje obszar projektowania interfejsów. Jednak to nie projektanci powinni mieć decydujący głos w ustaleniu końcowego interfejsu użytkownika a użytkownicy. Oczywiście, w drodze badań możemy z powodzeniem stwierdzić, że UI musi być łatwo dostępny, wydajny, intuicyjny, funkcjonalny, a także niezawodny. Jednak to, co w istocie może nam pomóc w realizacji przystępnego interfejsu użytkownika to zaawansowane badania User Experience.
Jak przełożyć doświadczenia użytkownika (UX) na interfejs? (UI)
By odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy na samym wstępie odpowiedzieć sobie na pytanie związane z tym, czym tak naprawdę jest UX. Projektowanie User Experience to proces, który rozpoczyna się od bardzo zaawansowanej analizy rynku, najbliższego otoczenia, ale też grupy docelowej korzystającej z danej aplikacji. Najczęściej badania UX są domeną User Experience Designerów, którzy odpowiedzialni są za ustalenie sposobu, w jaki narzędzie powinno komunikować się z użytkownikiem tak, by przynosiło to możliwie najwięcej satysfakcji.
Solidnie zrealizowana analiza UX to wspólna praca analityków UX, UI, ale również osób trzecich – użytkowników, którzy stanowią grupę docelową danego narzędzia. Choć proces analizy UX jest bardzo ustrukturyzowanym działaniem, finalne etapy projektowania należy dostosować do potrzeb, ale też specyfiki narzędzia. Pomimo tego istnieją pewne wspólne etapy, bez których UX nie ma sensu. Chodzi tu między innymi o dogłębną analizę każdej pojedynczej funkcjonalności aplikacji. Taka analiza umożliwi stworzenie dokumentacji i scenariuszy, które z pewnością ułatwią zaprojektowanie satysfakcjonującego UI. W projektowaniu User Experience równie istotne są nawyki użytkowników, a świadome UX bierze pod uwagę również takie zmienne. By UI zostało zaprojektowane w sposób najbardziej optymalny, zespoły często wykorzystują nowoczesne narzędzia takie jak HotJar, które umożliwią śledzenie każdego ruchu użytkownika w aplikacji. To pozwoli zweryfikować standardowe sposoby nawigacji użytkowników po produkcie, a na podstawie tego stworzyć przejrzysty, wydajny i możliwie najbardziej przystępny User Interface.
Narzędzia, które mogą wspomóc projektowanie interfejsu użytkownika – aplikacje indywidualne
Projektowanie interfejsu użytkownika to proces, który rozwija się wraz ze wzrostem znaczenia opinii użytkowników w całym procesie projektowania rozwiązań informatycznych. Na szczęście projektanci User Interface i User Experience nie są pozostawieni na pastwę losu. Coraz większa liczba dostawców decyduje się na wdrożenie innowacyjnych narzędzi, które wspierają procesy projektowania interfejsu użytkownika.
Obecnie na rynku możemy znaleźć nawet kilkadziesiąt programów, które służą projektantom w tworzeniu przyjaznego interfejsu użytkownika. Jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi jest Mockflow – pakiet aplikacji, które umożliwią zaprojektowanie całego procesu UI oraz UX.
Warto zwrócić również uwagę na wcześniej wspomniane HotJar, które szczególnie przydatne okazuje jeszcze na etapie analizy UX. Jest to narzędzie online, które dostarcza nam szczegółowych danych o konkretnych krokach, jakie wykonywane są przez użytkowników podczas przeglądania strony internetowej lub aplikacji. HotJar w skuteczny sposób pozwoli zminimalizować ryzyko powstania niewygodnych funkcjonalności, a także pomaga w zaprojektowaniu aplikacji dostosowanej dokładnie do oczekiwań klientów.
Na wzmiankę zasługuje także Google Optimize, który umożliwia tworzenie własnych testów A/B, poprzez automatyczne testowanie różnych wariantów strony bez czynnego udziału programisty w całym procesie.
Czy testy A/B podczas interfejsu użytkownika są ważnym elementem? W przypadku aplikacji indywidualnych czy samych stron sklepów WWW?
Zatrzymajmy się jeszcze na chwilę przy testach A/B i sprawdźmy, czy są one istotnym elementem projektowania interfejsu użytkownika. Po co robić takie testy? Przede wszystkim, by zwiększyć konwersję i generować większy ruch na stronie. Co jakiś czas spotykamy się ze zmianą interfejsu naszych ulubionych stron czy aplikacji. By jednak strona rosła w siłę, a jej funkcjonalność spełniała oczekiwania klientów, wdrożenie testów A/B powinno być naturalną koleją rzeczy.
Testy A/B służą wykryciu odchyleń pomiędzy współczynnikiem konwersji w obecnym interfejsie a tym samym współczynnikiem w nowej odsłonie strony czy aplikacji. Na podstawie drobnych zmian, które zostaną wychwycone w toku realizacji testów A/B będziemy w stanie maksymalizować satysfakcję z korzystania z aplikacji, a co za tym idzie, zwiększać zyski.