Dedykowane zlecenia programistyczne
Stworzenie idealnie dopasowanego do potrzeb organizacji systemu lub oprogramowania to ogromne wyzwanie, które wymaga poświęcenia wielu zasobów i energii. W zdecydowanej większości przypadków taki projekt okazuje się nieopłacalny dla wewnętrznych działów firmy, a najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie tego firmie specjalizującej się w realizacji zleceń programistycznych.
Co oznacza dla firmy rozwiązanie dedykowane?
Na samym wstępie pozwolimy sobie wyjaśnić, czym dokładnie jest dedykowane rozwiązanie informatyczne. Jest to system, narzędzie bądź aplikacja, która od samego początku do końca dostosowana jest do bieżących potrzeb firmy i procesów, które w ramach niej występują. Wiele firm poszukując idealnego narzędzia, na samym wstępie analizuje rynek pod kątem dotychczasowych narzędzi, które oferowane są przez dostawców takich systemów. I choć wiele z aplikacji może w pewnym sensie pokryć zapotrzebowanie firmy, to jednak nie wszystkie procesy mogą być faktycznie obsłużone przez taki produkt. W tym wypadku reszta procesów biznesowych musi być realizowana ręcznie lub za pośrednictwem innego oprogramowania.
By zredukować koszty, ale też czas wdrożenia pracowników, dobrym pomysłem jest zlecenie rozwiązania dedykowanego, które od samych podstaw będzie projektowane z uwzględnieniem potrzeb konkretnej organizacji. Czym cechują się rozwiązania dedykowane? Przede wszystkim sporą elastycznością w doborze funkcjonalności, ale też optymalnym wykorzystaniem zasobów i środków. Nie tracimy pieniędzy na zakup systemu, który pozwoli nam na wykorzystanie zaledwie części jego potencjału. Inwestujemy w rozwiązanie, które w całości będzie odpowiadać naszym potrzebom.
Takie rozwiązanie dedykowane może obejmować indywidualną aplikację, ale również wiele innych usprawnień, począwszy od zlecenia małej zmiany w interfejsie użytkownika, przez tworzenie zaawansowanych modułów obsługujących ogromne ilości danych. Pod nazwą rozwiązanie dedykowane mieści się zatem ogromna połać usług celujących w zabezpieczenie wszelkich potrzeb klienta.
Zlecenia programistyczne, co kryje się pod pojęciem i jakie obszary prac możemy zlecić
Czym tak naprawdę są zlecenia programistyczne? To usługa wytworzenia, rozwinięcia lub utrzymywania każdego oprogramowania, systemu lub aplikacji, który zapewnia ciągłość realizacji procesów biznesowych w każdej firmie. Są to zarówno aplikacje do użytku wewnętrznego, systemy komunikacji z klientem, narzędzia klientowskie, jak i aplikacje internetowe, mobilne i desktopowe, które mają pewne konkretne zadania.
Tak naprawdę zlecenie programistyczne może obejmować niezwykle szeroką gamę produktów. Są to aplikacje dedykowane klientowi indywidualnemu, jak i firmowemu, a odpowiednie podejście do planowania projektu i szczegółowe rozmowy z klientem zawsze zapewnią satysfakcję użytkownika końcowego. Jakie obszary prac programistycznych możemy zlecić zewnętrznej firmie zajmującej się tworzeniem oprogramowania dedykowanego?
Przede wszystkim zaawansowane platformy B2B oraz sklepy internetowe, ale też platformy learningowe, systemy wspomagania zarządzaniem zasobami czy systemy obiegu dokumentacji. W zależności od firmy realizującej zlecenia programistyczne możemy zlecić praktycznie każdą usługę, od stworzenia strony internetowej, przez rozbudowę platformy aż po naniesienie zmian w interfejsie klienta w aplikacji.
Jak odpowiednio zlecić zlecenie programistyczne firmie zewnętrznej
Choć w wielu przypadkach zlecenie programistyczne stanowi najłatwiejszy sposób na zyskanie nowego, dedykowanego narzędzia do firmy, to jednak warto zwrócić uwagę, że sam proces zlecania i składania takiego zamówienia jest niezwykle istotny. Dlaczego? Głównie ze względu na to, że w dalszych etapach potencjalne nieporozumienia na linii klient-zespół realizujący zlecenie mogą spowodować duże opóźnienia w oddaniu projektu.
Zatem by wszystko odbyło się w zgodzie ze standardami, niezbędne jest zainicjowanie kilku spotkań, które umożliwią pozyskanie możliwie jak największej ilości informacji o aplikacji lub narzędziu. Potwierdzeniem wszystkich ustaleń, a jednocześnie dokumentem stanowiącym podstawę do rozliczenia będzie dokumentacja techniczna systemu. To dokument, który obejmie w swojej zawartości wszystkie informacje o funkcjonalnościach, przypadkach testowych, potencjalnych problemach oraz instrukcji wdrożeniowej, która w łatwy sposób pokieruje użytkowników w obsłudze narzędzia. Gdy obie strony dojdą do kompromisów, kolejnym etapem jest zaplanowanie szczegółowego harmonogramu. W zależności od metodologii pracy zespołu projekt może odbywać się w sprintach, po których pojedyncza funkcjonalność systemu zostanie przedstawiona jako gotowy element produktu. Gdy harmonogram oraz dokumentacja techniczna jest gotowa, pora na podpisanie umowy, która dodatkowo definiuje odpowiedzialności obu stron, a także informuje o zakresie wsparcia we wdrożeniu narzędzia, jak i potencjalnej opiece powdrożeniowej. Więcej o zasadach związanych z wdrożeniem systemu przeczytamy pod poniższym linkiem https://nt.net.pl/przygotowanie-wdrozenia-ecommerce/.
Samodzielna realizacja projektu informatycznego czy zlecenie tego firmie zewnętrznej – co lepsze?
Samodzielne wdrożenie projektu informatycznego w ramach wewnętrznych działów IT czy zlecenie tego zewnętrznej firmie – to najważniejsze i najczęściej słyszane pytanie, na które odpowiedź znajdziemy jedynie po głębokiej analizie swoich zasobów, potrzeb oraz potencjału.
Samodzielne wdrożenie nowego systemu, napisanie aplikacji od podstaw dostosowanej do potrzeb firmy to domena największych korporacji, tych posiadających niezliczone rzesze deweloperów, testerów, analityków biznesowych i systemowych. I choć może to być w przypadku tak dużych firm najlepsze wyjście, należy liczyć się z dużym obłożeniem czasowym, które niejako dyskwalifikuje inne procesy, którymi zajmują się tacy specjaliści.
Dlatego też, pragnąc uwolnić swoje moce przerobowe, ale też zagwarantować sobie najlepszą jakość produktu końcowego, najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie stworzenia dedykowanego systemu wykwalifikowanym ekspertom, którzy zapewniają nie tylko stały kontakt z klientem, ale też najwyższej jakości rozwiązania technologiczne gwarantujące odpowiedni odbiór narzędzia.