Usługi programistyczne. Kim jest programista, programista front-end i back-end.

Usługi programistyczne. Kim jest programista, programista front-end i back-end.

Usługi programistyczne

Usługi programistyczne. Chcesz zajmować się programowaniem? A może Twoja firma potrzebuje usług programisty? Dowiedz się więcej o tym zawodzie, możliwościach rozwoju i współpracy.

Potrzebujesz osoby, która zajmie się programowaniem w Twojej firmie? A może chcesz spróbować pracować w tej branży i chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź, kim jest programista, jak zacząć przygodę z programowaniem, a także, w jakim trybie możesz pracować w branży IT. 

Kim jest programista?

Programista to jeden z przedstawicieli branży IT, który zajmuje się programowaniem, w tym tworzeniem i optymalizacją oprogramowania oraz aplikacji internetowych. Do jego zakresu obowiązków należy testowanie wprowadzonych rozwiązań i takie ich projektowanie, by były one przemyślane i intuicyjne w użytkowaniu.

Usługi programistyczne. Kim jest programista, różnica między programista back-endowym a front-endowym.

Usługi programistyczne. Kim jest programista, różnica między programista back-endowym a front-endowym.

Programista front-end’owy i back-end’owy: czym się zajmują?

Na sam początek warto poznać różnicę między front-end a back-end. Można to wywnioskować z samej nazwy. Front-end jest tym, co widzi użytkownik strony WWW, po wpisaniu jej adresu w przeglądarkę. Są to takie elementy strony WWW jak menu, zakładki, czy zdjęcia. Tym samym front-end to „wygląd zewnętrzny” witryny. Back-end w przeciwieństwie do front-end skupia się na tym, czego nie widzi użytkownik, a ma znaczący wpływ na korzystanie ze strony WWW i jej działanie. Można tu wymienić między innymi panel administracyjny, a także strukturę strony WWW.

Różni się nie tylko ich obszar pracy i języki, których korzystają, ale także specyfika działania. Programiści front-end razu widzą efekty swoich działań, za to programiści back-end muszą wykazać się większą cierpliwością, a także znacznie dłuższym czasem spędzonym na sprawdzeniu poprawności kodu, bezpieczeństwa i niezawodności strony WWW.

Programista front-end’owy – usługi programistyczne

To kierunek, który jest łatwiejszy do nauki i pracy niż back-en CSS, JavaScript, React, Redux, React-Router, API oraz Ajax. W wielu ogłoszeniach najważniejszą wymienianą umiejętnością jest świetna znajomość języka JavaScript. Co ciekawe – reszta wymienionych języków jest mile widziana, aczkolwiek nie jest konieczna, by móc dostać pracę i spełniać się w zawodzie.

Nauka języków programowania: https://www.w3schools.com/

Programista back-end’owy – usługi programistyczne

Praca programisty back-end’owego może z początku z pozoru wydawać się niewidoczna, to jednak ma wpływ na działanie całej strony WWW. Back-end developer zajmuje się tworzeniem kodu strony lub aplikacji, skupiając się nad jakością funkcjonowania programu, dbaniem o bezpieczeństwo, a także programowaniem baz danych. Programiści back-end pracują wykorzystując takie języki jak: Python, JavaScript z Node.js, Java, PHP oraz C++,C# i Ruby. W ich codziennej pracy istotne są również systemy do zarządzania bazami danych, w tym: MySQL oraz MongoDB.

Jak zacząć przygodę z programowaniem?

Choć pojawiają się głosy, że programistów jest wielu, bo coraz więcej osób właśnie w tym się szkoli, to tak naprawdę szacuje się, że wciąż brakuje nawet 50 tysięcy pracowników tej branży. Co to oznacza? Że dalej programowanie to przyszłość, o której dobrze pomyśleć, gdy ktoś szuka swojej ścieżki w życiu, bądź chce zmienić branże, w której pracuje aktualnie.

Tak naprawdę przygodę z programowaniem można zacząć na kilka sposobów: w zależności od aktualnego budżetu i czasu, którym dysponujemy każdego dnia. Aktualnie powstaje wiele kursów z określonego języka programowania, w różnym przedziale cenowym. To wybór dla tych, którzy lubią uporządkowaną wiedzę i uczenie się krok po kroku. Dla osób, które aktualnie nie mają środków na kurs online, istnieje cała baza wiedzy na temat programowania darmowo w sieci. Jej przyswojenie może zajmować nieco więcej czasu, bo wymaga samodzielnych poszukiwań, ale dalej jest możliwe do realizacji.

Prócz samych kursów, czy darmowej wiedzy z sieci, warto także na bieżąco czytać informacje ze świata IT, by dodatkowo rozwijać swoje umiejętności i być na bieżąco. Ciekawe materiały znajdziesz między innymi na stronie: nt.net.pl/blog.

Usługi programistyczne. Kim jest programista, różnica między programista back-endowym a front-endowym.

Usługi programistyczne. Kim jest programista, różnica między programista back-endowym a front-endowym.

Programista freelancer czy softwarehouse?

To zależy! Programista freelancer to osoba, która pracuje projektowo, lubi samodzielnie zarządzać swoim czasem, ma dowolność w doborze projektów i technologii. Do minusów takiej pracy można zaliczyć jej nieprzewidywalność, samowystarczalność oraz konieczność dbania o stały dopływ klientów. Zazwyczaj programista freelancer musi cechować się szerokimi umiejętnościami – od back endu do front endu, by działać skutecznie i realizować zlecenia. Nie jest to ścieżka dla każdego, a dla osób, które czują w sobie biznesowe zacięcie. Decydując się na współpracę z programistą freelancerem kontaktujemy się z jedną osobą, która tworzy naszą stronę WWW. Innym rozwiązaniem jest popularne sofwarehouse.

To nic innego, jak usługa, w której do pracy z Twoją firmą przydzielany jest cały zespół programistów. Możesz skorzystać wtedy z doradztwa, stworzenia strony WWW i oprogramowania idealnie pod swoje potrzeby, uwzględniając rozwój Twojej działalności. Praca z software house różni się od zatrudnienia freelancera, bo jest to obsługa bardziej kompleksowa: od rozszerzenia podstawowych funkcjonalności, poprzez duży stopień dopasowania, a skończywszy na aplikacjach na zamówienie.

Warto przemyśleć to, czego oczekujemy w danym momencie i jaki typ współpracy były akurat najlepszy. Istotną kwestią są także finanse. Softwarehouse często wymaga dużego budżetu za jakość usług, którą oferuje, jak i dostęp do całego zespołu specjalistów IT. W przypadku programista freelancera płacimy tylko za czas i umiejętności jednej osoby.

Czy opłaca się utrzymywać programistę? Softwarehouse? Freelancera?

Każda firma ma inne potrzeby, dochody oraz specyfikę. Dlatego odpowiedź na to pytanie będzie tym, które najczęściej udzielają prawnicy: „to zależy”. Jeśli potrzebujesz osoby, która stworzy dla Ciebie stronę WWW albo oprogramowanie – proste, łatwe w zarządzaniu i bez konieczności ciągłego rozbudowywania – tak naprawdę wystarczy Ci jednorazowa współpraca z programistą freelancerem. Możesz również skorzystać z obsługi informatycznej dla firm. Jeśli Twoja firma ciągle się rozwija, a przy tym regularnie potrzebujesz nowych aplikacji, dedykowanych rozwiązań i tego, by Twoje oprogramowanie nadążało za zmianami, to utrzymywanie specjalisty bądź całego grona osób zajmujących się IT często jest po prostu koniecznością. Takie osoby będą zapoznane ze specyfiką Twojej firmy i Twoimi indywidualnymi potrzebami. Wbrew pozorom, mimo tego, że utrzymanie programisty jest droższe, niż jednorazowa współpraca, to często pozwala na oszczędność czasu i zmniejsza ryzyko błędów przy wdrażaniu nowego projektu.

Programowanie to przyszłość i rozwój- niezależnie od tego, czy chcesz być programistą, czy planujesz skorzystać z jego usług, by rozwijać swoją działalność.